Tuntuuko yhteistyö joskus hitaalta, raskaalta tai turhauttavalta? Silti se voi olla paras tie kestäviin muutoksiin. Pääsihteeri Henriikka Mustajoki pohtii, miksi yhteiskehittäminen kannattaa silloinkin kun se on vaikeaa.
Mitä oikeastaan tarkoitamme, kun puhumme kansalaistieteestä? Kaksituntisessa webinaarissa 20.4.2026 klo 12-14 esitellään kansalaistieteen keskeiset käsitteet ja tarkastellaan, miten eri alojen tutkijat soveltavat niitä käytännössä.
Ravitsemussuositukset ja -tottumukset kiinnostavat niin terveydenhuoltoa kuin kansalaisia. Niistä kerätään massoittain tietoa, mutta miten tietoa hyödynnetään? Avoimuuden edistäjä -palkinnon saajat ovat löytäneet kelpo ratkaisun.
Avoimen tieteen ja tutkimuksen koordinaatio jatkaa töitä erityisesti linjausten ja seurannan parissa keväällä 2026. Lue mitä kaikkea keväälle on suunnitelmista.
Avoimen tieteen ja tutkimuksen parissa on vielä paljon tehtävää, toteaa avoimen tieteen palkinnon saanut Anne Sunikka. Hän on edistänyt merkittävästi tieteen avoimuutta ja nähnyt omin silmin kollegoiden valtavan innostuksen.
Avoimen tieteen ja tutkimuksen talvipäivillä 2025 aiheina olivat tutkimusturvallisuuden ja avoimen tieteen suhde. Lue kooste tapahtuman ohjelmasta ja keskusteluista.
Anne Sunikka Aalto-yliopistosta, Itä-Suomen yliopiston ja Savonian FOODNUTRI-hanke sekä Seliina Päällysaho Seinäjoen ammattikorkeakoulusta palkittiin vuoden 2025 talvipäivillä.